Sex

Proč všichni řeší sex? Prožívají holky sex jinak než kluci? 

Proč ten sex všichni tak řeší?

Sexu se dnes přikládá velká důležitost. Někdy až moc velká. Sex je určitě podstatná součást života, ale je pravda, že někdy je v tom velký zmatek. Dospělí mají obavy, aby jejich děti nezačaly se sexem moc brzy, náctiletí kluci i holky se hecují, jestli už sex měli. Ti kdo, se s někým vyspali, jsou někdy nesví z toho, jestli třeba nechytli nějakou nemoc nebo jestli neotěhotní. Sex by neměl být důvod ke starostem, ale k radostem. Někdy je těžké čelit různým tlakům, ať už na vás s povytaženým obočím koukají rodiče nebo vrstevníci. V sexualitě je nejdůležitější, abyste měli rádi sami sebe i svoje tělo, abyste dokázali rozpoznat, co si sami přejete, a uměli respektovat přání těch druhých. Nikdo za vás nerozhodne, kdy začnete sexuálně žít, nenadiktuje vám, co máte cítit a prožívat. Vy si budete muset najít svou cestu a my doufáme, že ta cesta bude zajímavá, příjemná, vzrušující, někdy možná dobrodružná, ale co nejméně nebezpečná. Pokud už se do nějakých nebezpečí dostanete, že si budete umět najít pomoc. Někdy se třeba i zasmějete, někdy to možná bude trochu trapas. Tohle všechno patří k životu.

Sex mě nezajímá, je to v pořádku?

V pořádku je vše, co člověku nedělá v životě problémy. Existují lidé, které sex nezajímá, necítí touhu s někým spát nebo mít orgasmus. Pokud se takto cítíte vy, vaše tělo sex nepotřebuje a mysl na něj nemyslí, může to, znamenat patříte k lidem, kteří se označují jako asexuálové. Nebo jste v životním období, kdy jsou pro vás jiné věci důležitější a sex prostě neřešíte. Může se zdát, že sex řeší všichni, a proto se třeba cítíte divně, pokud zrovna vás tohle téma vlastně nudí nebo i obtěžuje. Není ale důvod se kvůli tomu cítit nedostatečně. Položte si otázku, zda vás tato situace trápí a způsobuje vám v životě nějaké nepříjemnosti. Pokud ne, není třeba se tím zabývat. Pokud ano a vy máte pocit, že byste si o tom rádi přečetli více nebo se s někým poradili, zkuste si vyhledat nějaké články na internetu nebo se podívat na stránky Asexual.cz.

Bolí sex?

Sex může přinášet velmi příjemné zážitky, a může také bolet. Bolest je ale známkou toho, že je někde problém. Pokud se chcete vyhnout bolesti, je dobré nespěchat, být si jistí tím, jak daleko chcete zajít, dát o tom vědět svému partnerovi nebo partnerce, mluvit s nimi o svém strachu a nejistotách a navzájem se respektovat. To bývá pro dospívající holky, ale hlavně kluky nejtěžší úkol. Mnoho kluků by se rádo tvářilo jako zkušení, sebejistí dospělí, kteří mají všechno vyřešeno. Ani dospělí ale nemají "vše vyřešeno" a v oblasti sexu často tápou, stydí se nebo je jim trapně.

Pokud při sexu zažíváte bolest, je potřeba zjistit, proč se to děje. Bolest může být způsobena u dívek s úzkým poševním vchodem, u kluků třeba příliš krátkou uzdičkou, která způsobuje bolest při přetahování předkožky. Dívkám může poradit jejich gynekoložka nebo gynekolog, o radu můžete požádat svého praktického lékaře nebo lékařku, nebo se můžete obrátit také na specializované pracoviště, které se nazývá sexuologie.

Je první sex důležitý?

V naší kultuře se první sex hodně řeší a má se za to, že člověk, který má sexuální zkušenost, projde nějakou proměnou. Mnozí to vnímají jako jakýsi rituál přechodu do dospělosti. Právě tohle dospívající holky a kluky hodně stresuje. Na jednu stranu by to už chtěli mít z krku, vyzkoušet, jaké to je, zbavit se zkoumavého pohledu svých vrstevníků, na druhou stranu mají nejrůznější obavy. Neztrapním se? Nebudou mě ostatní pomlouvat? Nechytnu nějakou chorobu nebo neotěhotním? Co když zrovna tohle není ta pravá, ten pravý?

Pamatujete si svůj první den ve škole? Někdo asi ano, do nejmenších detailů, někdo skoro vůbec. Někdo byl ve stresu, že musí do nového prostředí mezi nové spolužáky, někdo byl blahem bez sebe, že už je školák. Podobné je to s prvním sexem. Neříkáme, že o nic nejde, ale někdy se tomuto prvnímu zážitku přičítá až magický účinek a rozhodně ne každý to tak prožívá. Pamatujte si, že lidé jsou různí, lidská těla jsou různá. Buďte zvědaví a otevření naslouchat jednak svému tělu a jednak svým partnerům a partnerkám. Když vás z představy, že budete se svou holkou nebo svým klukem spát, přepadá úzkost, asi ještě není ten správný čas. Nezapomínejte taky na to, že sexualita není jen spojení genitálií. Objevování těl, toho, co se jim líbí, co je vzrušuje, co je rozesmává, co je jim nepříjemné, je mnohem příjemnější cesta k sexualitě než představa, že první spojení je tím nejzásadnějším pro váš život a před ním a po něm jste úplně jinými lidmi.

Kdy je dobré začít sexuálně žít?

Sexuální život začíná prakticky s narozením. Není to něco, co by šlo zastavit nebo naopak vědomě nastartovat. Už velmi malé děti zažívají pocit slasti a vzrušení a často například masturbují. Podle toho, jak na jejich projevy reaguje okolí, si začnou vytvářet svůj vztah k tělu i k pocitům, které v této rané fázi neodehrávají jako součást vztahu s jinými lidmi, ale spíš jako automatická reakce těla. Starší děti pak hrají různé hry, ve kterých se mohou dotýkat svých těl navzájem, prozkoumávají je a mohou taky zažívat radost z dotyku. Takové hry jsou u dětí normální, ale je třeba, aby i u nich děti respektovaly hranice toho, co je někomu příjemné a nepříjemné.

V období dospívání se jako teenageři začínáte zajímat o sexualitu vědomě. Zajímá vás jako součást vztahu s někým, kdo se vám líbí nebo jste se do něj dokonce zamilovali. A možná vás také trochu hecuje kolektiv - tak co, už jsi se s někým vyspal/vyspala? Dospělí zase plaší, ne abyste to zkoušeli, koledujete si o průšvih! Kdy je tedy vhodný čas poprvé zažít to, čemu se říká sex, soulož nebo milování?

Mělo by to být tehdy, kdy se na to cítíte. Nemělo by to být před vašimi patnáctými narozeninami, protože to byste porušili zákony České republiky a mohli se dostat do nepříjemných problémů. Zvlášť pokud je jednomu z partnerů méně a druhému více než patnáct. Osoba starší je už v takovém případě trestně odpovědná a dopouští se trestného činu znásilnění. Nic na tom nemění fakt, že se oba měli moc rádi a oba sex mít chtěli. Takto to definuje zákon a je třeba na to myslet a uvědomit si, jaké můžou být důsledky.

Když je vám patnáct, sex už legálně mít smíte, zároveň to ale neznamená, že musíte. Je poměrně běžné, že spolu lidi v tomto věku chodí, drží se za ruce, líbají se, mazlí, ale necítí se tak úplně na soulož, to znamená na genitální kontakt mezi dvěma osobami. Tohle období může být hodně hezké. Lidé si někdy myslí, že žít sexuálně znamená právě a pouze genitální spojení. Je ale škoda zapomenout na další části těla nebo si myslet, že příjemné pocity, které skrze jejich hlazení a dráždění přichází, nejsou tak hodnotné. Je mnoho lidí, pro které je takový intimní kontakt dokonce více vzrušující, než samotná soulož.

My vám neřekneme, kdy je ten správný čas, ale doufáme, že informace na této stránce vám pomůžou, abyste to poznali sami.

Prožívají kluci a holky sex odlišně?

Každý člověk prožívá sex nějak jinak. Rozdíly jsou mezi dvěma kluky nebo mezi dvěma holkami stejně jako mezi klukem a holkou. Ve společnosti existují dvojí sexuální normy, to znamená, že od holek se očekává jiné chování než od kluků. Zatímco kluci se často trumfují, kolik už měl kdo holek, u dívek střídání kluků někdo považuje za problém. Je to dost nefér. Dospělí taky někdy straší víc holky tím, co může mít sexuální život za důsledky. Říkají jim, že si můžou těhotenstvím zkazit život, nebo pohlavními chorobami ohrozit svoje reprodukční zdraví. I to je nefér, protože kluci můžou chytnout pohlavní chorobu úplně stejně jako holky, a pokud nějaká holka otěhotní, dítě je stejně její jako kluka, se kterým spala.

Někdy se říká, že kluci myslí na sex častěji než holky, více je vzrušuje a chtějí nebo potřebují ho víc. I tohle je odraz dvojího sexuálního standardu. Je spousta holek, které myslí na sex velice často a hodně je vzrušuje. Stejně tak existují holky i kluci, které to prostě zas tak moc nebere. I tyhle představy můžou ubližovat. Například tehdy, když kluk nutí svou partnerku, aby už spolu spali, i když ona tak úplně nechce. Říká jí třeba, že on to prostě potřebuje mnohem víc, protože je kluk a ona by to měla pochopit. Zcela nepřijatelné je, když se někdo dopustí sexuálního násilí a vymlouvá se pak na mužskou přirozenost. Holky se zas někdy trochu tají s tím, že je sex hodně baví a chtějí ho, protože se bojí, že je okolí bude považovat za děvky.

Pokud o někoho stojíte a chcete s ním nebo s ní spát, je dobré nic nepředpokládat. Holka si třeba může myslet, že její kluk je do sexu celý hrrr, protože je to přeci kluk, ale on není. Možná se bojí, co z toho bude, možná se bojí, že mu to zpočátku moc nepůjde a ztrapní se, nebo je třeba věřící a chce se sexem počkat do manželství. Pak se třeba vyhýbá příležitostem, kdy by na sex mohlo dojít. Holka si pak myslí, že jí dost nemiluje, protože přeci každý kluk sex chce. Nedorozuměním se nejlépe vyhnete, když nebudete spoléhat na stereotypy a podaří se vám spolu upřímně mluvit, říct si, jaká máte přání a jaké obavy.

Hodí se mluvit o sexu na veřejnosti?

Dnešní doba je v tom trochu zmatená. Na jednu stranu vám dospělí nejspíš říkají, že sex a vše co s ním souvisí, patří do soukromí, na druhou stranu ho vidíte kolem sebe - v reklamách, ve filmech, zpívá se o něm v písničkách, časopisy jsou plné chytrých rad a návodů, jak mít dobrý sexuální život, v bulváru se řeší, kdo je čí milenec. Některým lidem to připadá normální, jiným to může vadit. Problém trochu je, že hlavně na holky je showbyznysem a reklamami vytvářen velký tlak, aby byly sexy. Holky si pak někdy připadají, že nic jiného v jejich životě není tak důležité, než to, že jsou pro kluky přitažlivé. Holky i kluci jsou ale lidské bytosti, sexualita je jen část našich životů. Takže sex může být velice fajn, zároveň ale nezapomínejte na to, že důležité jsou i další věci, třeba přátelství, to, že v budoucnu chcete dělat něco zajímavého a užitečného, že vás baví muzika a tak dál.

To, že se o sexu nemluví jen v soukromí, má i své výhody. Díky tomu je jednodušší se zeptat na to, co vás zajímá nebo trápí. Pokud máte nějaký problém, je snadnější vyhledat pomoc. Když si s něčím nevíte rady, máte pochybnosti nebo i velká trápení, můžete mluvit s někým ve svém okolí. Ale pokud vám to připadá jako riskantní, zkuste třeba zavolat na linku důvěry nebo napsat do internetové poradny.

Je pravda, že když holky říkají ne, myslí ano?

To je hodně starý zakořeněný mýtus, který v žádném případě neplatí. V sexu je souhlas zcela zásadní. Když chcete s někým spát, měli byste se být jednak jisti tím, že to chcete sami a neděláte to jen proto, že se chcete vyrovnat ostatním v partě, že si chcete něco dokázat, že to už chcete mít za sebou... Musíte si být ale úplně nejvíc jisti tím, že to chce váš partner nebo partnerka. Pokud by to tak nebylo, jednalo by se o znásilnění.

Jak poznám, že se mnou někdo chce mít sex?

Nejjednodušší je, se zeptat. Nezapomínejte, že sexualita není jen soulož. Sahat třeba na zadek nebo kamkoli jinam člověku, který to nechce, je nepřípustné. Můžete se setkat se stereotypem, že holky takové chování očekávají, chtějí, aby je kluci plácali po zadku, aby na ně pokřikovali. Takové chování je ale spíš sexistické než sexuální. To znamená, že holky snižuje do role někoho, kdo si musí nechat všechno líbit a ještě má být vůbec rád, že si ho někdo všiml.

Zpátky ale k tomu souhlasu. Ať už chcete někoho, hladit, líbat nebo se s ním milovat, musíte mít jistotu, že ta druhá osoba to vidí stejně jako vy a chce totéž. Někdy člověk komunikuje beze slov, třeba pomocí dotyků. Když se vy svého protějšku dotknete a ten vám dotyk opětuje, nebo dokonce vede vaši ruku dál, je to forma souhlasu. Pokud vám ale svým tělem úplně vstříc nejde, dost možná to znamená, že dál jít nechce. Ujistěte se otázkou. Pokud drhá strana mlčí a váhá, není to souhlas a pro vás je to signál, že musíte zastavit. Žádné předchozí chování není určující pro to, jak daleko můžete zajít. Když vás třeba pozve k sobě domů, není to automatický poukaz na sex. Každý má v jakékoli chvíli právo říct, dnes už mi to stačilo, dál už jít nechci a druhá strana to musí respektovat. Pokud by to totiž nerespektovala, jednalo by se o sexuální násilí.

Pokud se někdo opije, musí počítat se všemi důsledky.

Člověk, který je pod silným vlivem alkoholu nebo drog a to až tak, že třeba neví, co dělá, má problémy s pohybem a chůzí, i s řečí, nemůže dát zřetelný a vědomý souhlas s tím, že chce mít s někým sex. Když někdo s takovou osobou spí, dopouští se znásilnění.

© 2017 NESEHNUTÍ. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!