Souhlas

Znamená ne opravdu ne? Kdy můžu říct ne?

Jak poznám, jestli mě chce?

Vztahy citové i sexuální musí být vždy konsensuální. To znamená, že s nimi musí obě strany souhlasit a vztah nebo konkrétní aktivitu chtít. Někdy jsou lidé otevření a jednoduše si řeknou - chceš se mnou chodit/spát? A druhá strana řekne buď ANO nebo NE a pak je to jasné. Ale ne každý komunikuje takhle přímočaře. Pro lidi je často hodně těžké se napřímo zeptat, protože se bojí odmítnutí nebo dokonce výsměchu. Je dobré se snažit být citliví a vnímaví. Když vidíte, že osoba, která se vám líbí a po které toužíte, se na vás usměje, že je jí příjemné s vámi mluvit, že se neodtahuje, když se jí letmo dotknete, je to první náznak toho, že o vás možná také stojí. Pokud jste ostýchaví, tak můžete nejdřív "testovat terén" a říct třeba: V neděli se jdeme s pár lidma podívat na fotbalový zápas/jdeme do kina/jdeme na koupaliště, nechceš se přidat? Pak to může být nabídka rande - Chtěl/chtěla bys jít se mnou do kina/do cukrárny/na výlet? Jde prostě o to, abyste se sblížili natolik, abyste nakonec byli schopni si otevřeně říct, co k sobě cítíte a kam až chcete zajít i v sexu. Když s vámi půjde někdo do kina nebo do kavárny na zákusek vůbec to automaticky neznamená, že s vámi chce spát. Nikdy to neberte tak, že souhlas s jedním krokem sblížení, znamená automaticky souhlas i s dalším krokem.

Když dojde na souhlas se sexem, může to být taky různé. Někdy si člověk v intimní chvíli připadá jako slon v porcelánu, kdyby měl romantickou chvíli přerušit otázkou: Chceš se mnou spát? Ale může třeba naznačit, co chce udělat (rozepnout košili, sáhnout na intimní partie) a zeptat se: Můžu? Odpověď "ano" bývá zřetelná. Druhá osoba řekne ano, pokýve hlavou, nebo opětuje dotyk. Pokud ale druhá strana mlčí, nebo třeba jakoby ztuhne, začne se dívat jinam, nebo se trochu třást, je hodně pravděpodobné, že má přinejmenším obavy pokračovat nebo přímo nechce. Možná se stydí říct ne, možná se bojí, že vás ztratí. Pro vás je to ale signál, že byste neměli pokračovat, dokud si nebudete jisti.

Znamená NE skutečně NE?

Někdy se říká, že když dívka říká ne, myslí tím ano. My říkáme, že ne znamená vždy ne, ať to říká holka nebo kluk.

Můžu říct dál ne, i když už ležíme nazí na gauči a líbáme se?

V jakémkoli okamžiku se můžete ocitnout na hranici toho, kam jste chtěli zajít a druhá strana to musí akceptovat, jinak jde fakticky o znásilnění. To, že se s někým začnete líbat neznamená, že s ním/s ní máte mít automaticky pohlavní styk.

Je fér, pokud mi řekne "dál už ne", když se líbáme a ležíme nazí na gauči?

V jakémkoli okamžiku se můžete ocitnout na hranici, za kterou už váš partner nebo vaše partnerka nechce jít. Možná to vypadalo slibně, že právě dnes dojde až na pohlavní styk, ale váš protějšek najednou uprostřed pettingu řekl: "Dál už nechci, prosím, nech mě být." A ve vás to možná vzbudilo nějaké negativní emoce. Cítíte se naštvaně, protože to bylo tak příjemné a vzrušující a těšili jste se, že to dotáhnete do supervzrušujícího konce. Je jasné, že jste asi zklamaní, ale sex je záležitost více stran a není možné překračovat hranice toho druhého. Pokud cítíte, že to nezvládnete bez orgasmu, musíte si pomoci masturbací. Pokud chcete porozumět tomu, proč to druhá strana zastavila, zkuste o tom mluvit. Ale pozor, bez výčitek a manipulace.


© 2017 NESEHNUTÍ. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!