Těhotenství

Jak poznám, že jsem těhotná? Co když nechci dítě, ale ani potrat?

Jak zjistím, jestli jsem těhotná?

Těhotenství nejspolehlivěji určí lékařka nebo lékař. Pokud se ti zpozdila menstruace a máš podezření, ale ještě se ti nechce k lékaři, můžeš si koupit těhotenský test a dle návodu ho použít. Informace z testu není 100% spolehlivá. Test může být falešně negativní i tvrdit, že nejsi těhotná, i když jsi. To se nejčastěji stává v hodně raných fázích těhotenství. Test můžeš opakovat zase další den, pokud se menstruace neobjeví. Test může být i falešně pozitivní, proto je důležité mít lékařsky ověřeno, jak na tom jsi.

Můžu být těhotná, i když menstruuji?

Občas se to stává. Pokud bys měla podezření, že můžeš být těhotná, udělej si test a případně zajdi na lékařské vyšetření.

Jaké bych cítila příznaky, kdybych byla těhotná?

Jednak se ti velmi pravděpodobně zastaví menstruace. Zvětší se prsa, začneš přibírat na váze, můžeš mít zostřené smysly - najednou třeba cítíš voňavku lidí už na dálku, nebo tě nadměrně dráždí pachy lidí v hromadné dopravě. Můžeš mít zvláštní chutě, může ti být špatně nebo můžeš zažívát zvláštní zvraty nálad, najednout ti bude strašně veselo nebo smutno a plačtivo.

Co mám dělat, když zjistím, že jsem těhotná?

Předně se musíš zamyslet, co to pro tebe znamená. Máš radost nebo hrůzu? Chceš mít dítě nebo ne? Dívky, které ještě třeba nedostudovaly, nemají pevný partnerský vztah a třeba byt a příjem, který by jim zajistil dobré životní podmínky, bývají hodně vyděšené a stojí před rozhodnutím, zda těhotenství ukončit. Je důležité, aby ses snažila najít odpověď na otázku, zda dítě mít či nemít, sama u sebe. Můžeš se s někým poradit, ale rozhodnout se musíš sama. Pokud dítě mít nechceš je třeba co nejdřív vyhledat lékařskou pomoc a jít na umělé ukončení těhotenství neboli potrat.

Je v Česku potrat legální?

Ano, ale za určitých podmínek. Napovědět ti může následující grafika.  

Jsem těhotná, nechci ale dítě ani potrat, co mám dělat?

Pokud je pro tebe potrat z nějakého důvodu neakceptovatelný, máš možnost dítě porodit a dát k adopci. Existuje i možnost utajeného porodu, kdy jsou informace o matce utajeny a matka není zapsána do rodného listu. Na takový porod má právo žena s českým občanstvím, která není vdaná nebo rozvedená kratší dobu než 300 dní. Existují i instituce, které ubytovávají těhotné matky před porodem, aby se o jejich těhotenství nedozvědělo okolí. Je to například Dětský domov v Aši. Žádost o utajený porod se podává v porodnici.

Pokud jsi nechtěně těhotná, určitě vyhledej pomoc. Asi to nebude příjemný moment, ale svěř se rodičům. Možná budou nadávat, ale pomůžou ti podniknout kroky k tomu, abys situaci zvládla. Pokud by to s rodiči nešlo, zkus kontaktovat linku důvěry, která ti může poradit, kde najdeš odbornou pomoc v blízkosti svého bydliště.


© 2017 NESEHNUTÍ. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!