Tvé tělo
Mají krásnější lidé lepší sex? K čemu je klitoris?
Vypadám dobře?
Když se díváte na filmy, reklamy nebo hudební videoklipy, vidíte spoustu hrozně krásných lidí. Hlavně ženy vypadají dokonale. Jsou štíhlé, mají perfektní make up, dobře upravené vlasy, skvělé oblečení. Muži jsou mužní, dobře rostlí a holky po nich šílí. Jsme obklíčeni obrazy dokonalých žen i mužů a chtě nechtě se s nimi srovnáváme. Problém ale je, že na plakátech, v kině ani v televizi nevidíte skutečně lidi. Herci a herečky, zpěvačky a zpěváci jsou upraveni zástupem stylistů, jsou elektronicky vylepšeni, aby měli hladší pleť a lesklejší vlasy, jsou zabíráni tak, aby jim obraz lichotil, někteří podstoupili plastické operace. Tohle po nás živých lidech nemůže nikdo chtít. Není nic špatného o sobe dbát, ale hnát se za vzhledem hvězd showbyznysu vám může přinést jen trápení. Holkám i klukům v pubertě se tělo hodně mění a často jim působí nemalé trápení si na ně zvyknout. Někdy jim připadá, že se vyvíjí moc rychle, jindy zase moc pomalu, že vyrostli málo nebo moc. Pokud vás starosti o vaše tělo přimějí dělat třeba nějaký sport, nebo zdravě jíst, je všechno v pořádku. Pokud se ale za své tělo stydíte, třeba dokonce až tak, že se vám nechce do školy, že třeba nejedete na školní výlet, abyste se před ostatními nemuseli ukázat v plavkách, je vhodné vyhledat pomoc. Ať si vaše tělo nevypadá jako ze žurnálu, ale vy taky nežijete v reklamě na jogurt. Pro skutečný svět se hodí skutečná těla se svými rozdíly, zvláštnostmi a nedokonalostmi.
Mají krásnější lidé lepší sex?
Ne. To, jak si užijete sex, záleží nejvíce na tom, jak máte rádi své tělo vy sami a jak umíte o svých potřebách a představách komunikovat s partnerem nebo partnerkou. Je úplně jedno, jak se líbíte vašemu okolí nebo jestli váš vzhled odpovídá nějakým ideálům. Jestli vypadáte jako Brad Pitt nebo Beyoncé nemá na prožívání rozkoše žádný vliv. Někdy mají spíš problém lidé, kteří na svůj vzhled přehnaně dbají a potřebují být dokonalí. Můžou pak mít problém se uvolnit.
Dá se poznat, jestli někdo měl nebo neměl sex?
Od pohledu se nedá poznat, jestli někdo už sex měl nebo ne. Lidé o sobě můžou tvrdit to či ono a může to být pravda, ale může to být také jen snaha prezentovat se tak, aby se člověk někomu zalíbil, aby zapadl do party apod. Stává se, že si třeba lidé myslí o holkách, které se oblékají sexy a malují se, že určitě už sex měly. To je ale zcela mylný úsudek. Minisukně nebo velký výstřih, znamená pouze a jen to, že se holce nejspíš líbí právě takováhle móda.
Jak se pozná panenství?
Některé holky mají tzv. vaginální koronu. Dříve se jí říkalo panenská blána, ale to není přesný název, protože jde spíš o jakýsi prstenec v místech vaginálního vchodu, který vypadá u různých holek velmi různě. Pokud je v něm jen velmi malý otvor, může dívka při prvním sexu krvácet. Někdy je tento prstenec tak otevřený, že se může zdát, jakoby tam ani nebyl. Vagína tedy může po prvním sexu vypadat jinak, než před sexem, ne ale úplně u všech holek. Na penisu k žádným změnám nedochází.
K čemu je klitoris?
Klitoris je holčičí orgán rozkoše. Vidět je z něj takový knoflík na spoji stydkých pysků. Celý klitoris je větší, ale nevidíme ho, protože je schovaný uvnitř těla. Vývojově je shodný s penisem, to znamená, že ho tvoří stejná tkáň, u některých embrií hormon testosteron způsobí, že se z ní vyvine penis. Na jeho dráždění bude tělo pravděpodobně reagovat vzrušením, zvlhnutím vagíny a případně i orgasmem. Někdy holky (i kluky) hodně překvapí, že pro největší rozkoš a vzrušení, nepotřebují holky vlastně ani vaginální soulož.
Jak jít poprvé na gynekologii?
Nejpozději kolem 15 let je dobré, aby dívky uvažovaly o návštěvě gynekologie. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, třeba bolestivá menstruace, běžte určitě dříve. Pokud je vám méně než patnáct, měly bystě vědět dvě věci. Jednak je třeba, aby s vámi k lékaři šel zákonný zástupce, to znamená máma nebo táta. A také je dobré najít si lékařku nebo lékaře, kteří mají specializaci v dětské gynekologii. Budou mít speciální nástroje na vyšetřování mladých dívek a také budou mít hodně zkušeností s tím, jak s vámi o vašem těle mluvit. Seznam ordinací s touto specializací mají zdravotní pojišťovny nebo se zeptejte vaší dětské doktorky nebo doktora. Na první návštěvu je dobré jít s někým. Vezměte si buď mámu nebo kamarádku. Nejlepší je, když je to někdo, kdo už ví, jak to na gynekologii a ideálně přímo do ordinace, kterou jste si vybrali, chodí a může vám poradit a říct, jak to bude probíhat. O první návštěvě gynekologie se můžete více dočíst na stránkách projektu Prima Gynda.